Jak správně třídit sklo

Jak správně třídit sklo


Sklo se svými devíti procenty (zdroj: Eko-kom,a.s.) tvoří významnou část celkového množství vyprodukovaného odpadu. Jak jistě všichni víme, sklo je jedna z velmi dobře recyklovatelných surovin, proto bychom ho měli preferovat a nekupovat výrobky v obalech z plastů. Mnozí určitě namítáte, proč bych se tahal s těžkou skleněnou lahví, když si to samé pití mohu koupit v lehkém plastu? Ruku na srdce, většina z nás jezdí na nákupy, minimálně na ty větší, autem. Blízko vašeho bydliště se určitě najdou velké zelené kontejnery s nápisem „SKLO“, mnohde jsou dva kontejnery a to na bílé a barevné sklo. Do těchto kontejnerů vhazujte bez víček sklo, které není zálohované. S víčky naložte dle materiálu, ze kterého jsou vyrobena. Zálohované sklo vezměte s sebou na další nákup a vyměňte ho za penízky, za které si můžete koupit další nápoje.

 

Co do kontejneru patří a co ne?

 

ANO
NE
Skleněné láhve od nápojů
Skleněné láhve od chemikálií a nebezpečných látek
Skleněné nádoby
Zrcadla
Tabulové sklo
Drátěné sklo, autosklo
Skleněné střepy
Keramika, porcelán

 

Pokud si nejste jisti, zda některý z výrobků či obalů je opravdu vyroben ze skla a je tedy možné ho vyhodit do kontejneru na sklo, najděte si označení materiálu, ze kterého je výrobek vyroben. Do kontejneru na sklo lze hodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení):

 

Odpad
označení
číslo
Bílé sklo
GL
70
Zelené sklo
GL
71
Hnědé sklo
GL
72
Další
 
73-79

 

Na trhu se často vyskytují i kombinované výrobky – ty bývají označeny C/zkratka příslušných materiálů oddělená/. Jejich číselná označení lze najít ve výše zmíněné normě. Ve většině případů se tyto kombinované materiály nedají dále recyklovat.

 

Mýty o třídění skla

  • Rozbité keramické a porcelánové věci patří do skla.

Nikoli. Tyto materiály nejsou vyrobeny ze skla, ale úplně jiným postupem.

  • Kovové uzávěry na láhvích nevadí.

Nikoli. Nevadí papírové  a plastové etikety. Kovy by však vždy měli jít z láhví pryč.